Warning: Creating default object from empty value in /plugins/system/nonumberelements/helpers/parameters.php on line 129
 Bezpieczny seks i sportowe emocje - Męskim okiem - Kochanek
Bezpieczny seks i sportowe emocje
środa, 23 maja 2012 11:43

Przed nami Euro 2012. Wielu fanów piłki nożnej już niedługo będzie krzyczeć: Gola, gola! Niezależnie od miejsca, z którego będą kibicować swojej drużynie, czy będzie to domowa kanapa, barowy stołek, czy krzesełko na trybunach stadionu - ferwor sportowych rywalizacji podniesie kibicom adrenalinę.

 

Emocje sprzyjają nawiązywaniu znajomości, co więcej – pod ich wpływem możemy postrzegać nieznajomych jako bliskich, a nawet atrakcyjnych. Niejeden mężczyzna przy okazji wyjścia na mecz czy do pubu zaproponuje nowo poznanej koleżance kolację, a może nawet coś więcej... Wszak emocje po meczu będą domagały się rozładowania.Chwile pełne emocji
Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, to również okazja do podróżowania. Zarówno dla Polaków, jak też dla turystów, którzy przy tej okazji będą chcieli odwiedzić nasz kraj. Nie jest tajemnicą, że podróże nie tylko kształcą, ale również stają się okazją do nawiązywania nowych znajomości. Można to wytłumaczyć chęcią zmniejszenia poczucia wyobcowania w nowym miejscu, chęcią poczucia się trochę, jak u siebie.

 

W czasie wyjazdów należy pamiętać, o bezpieczeństwie. Wiemy, że należy uważać na bagaże, dokumenty czy portfel. Policja i media przypominają nam o tym na każdym kroku. Faktem jest, że w trakcie imprez masowych znacznie częściej zdarzają się kradzieże i należy zwrócić większą uwagę na rzeczy osobiste. Nieuczciwe jednostki z całą pewnością będą próbowały wykorzystać swoją anonimowość w tłumie oraz roztargnienie towarzyszące dużym sportowym emocjom.

 

Myśląc o bezpieczeństwie, warto przy tej okazji pomyśleć również o innym jego rodzaju, może nawet bardziej istotnym, mianowicie o swoim zdrowiu i życiu. Niecodzienne okoliczności, w których ludzie znajdują się podczas podróży, będąc daleko od spraw codziennych, obowiązków oraz swojego otoczenia, sprawiają, że łatwiej i chętniej zawieramy nowe znajomości. Będąc daleko od domu jesteśmy głodni nowych doznań, przygód oraz ciekawi wszystkiego, co przyniesie ze sobą chwila. Dlatego właśnie warto pamiętać, aby zawsze mieć przy sobie prezerwatywę! Najlepiej schowaną w kilku miejscach.

 

Portfel, apteczka samochodowa, kosmetyczka – każde miejsce (byle nienasłonecznione) jest dobre. Prezerwatywa, to rzecz bezcenna, może nawet uratować nasze życie. Jakkolwiek górnolotnie by to nie brzmiało, taka jest prawda.  Powinniśmy mieć ją przy sobie, w łatwo dostępnym miejscu, bo gdy emocje sięgną zenitu i nadejdzie właściwa chwila, nie będziemy mieć czasu, aby jej szukać po bagażniku czy zakamarkach torby.

 

A jak mówią wyniki badań…
… wielu z nas ma stałego partnera lub nawet małżonka i uważa, że temat przygodnego seksu ich nie dotyczy. Jak pokazują wyniki badania Durex Global Sex Wellbeing Survey 2012, tylko 2/3 badanych mężczyzn (65%) i trochę więcej, bo 3/4 badanych kobiet (74%) deklaruje wierność seksualną. Do regularnego współżycia z kochankiem lub kochanką przyznaje się natomiast 11% kobiet i 8% mężczyzn.

 

Do posiadania okazyjnych kochanków z kolei – 14% mężczyzn i 2% kobiet. Zatem sprawa dotyczy także tych, którzy przebywają w stałych związkach.  Większość kobiet niepozostających w związku zapewne nie zakłada przed wyjściem do pubu czy klubu, że spotkany tam mężczyzna wyda się jej tak atrakcyjny, że już pierwszego wieczora będzie potrzebowała tego drobiazgu...  Jednak nie wszystko da się zaplanować. Bywa, że impuls chwili jest silniejszy od zdrowego rozsądku i spontanicznie podejmujemy decyzje, których sami po sobie byśmy się nie spodziewali. Gdy znajdziemy się w sytuacji intymnej z nowo poznaną osobą, o której nie wiemy w zasadzie nic – musimy pamiętać o zabezpieczeniu! Nietrafione, przypadkowe kontakty seksualne wiążą się z trzema rodzajami ryzyka: zakażeniem drobnoustrojami, niepożądaną ciążą i urazem psychicznym. Prezerwatywy wprawdzie nie chronią przed urazem psychicznym, ale znakomicie zmniejszają ryzyko epidemiologiczne oraz ryzyko niepożądanej ciąży. Jest to istotne szczególnie dla kobiet, które z racji budowy narządów płciowych są narażone na większe ryzyko epidemiologiczne niż mężczyźni.

Podsumowując…
Przede wszystkim i bez względu na okoliczności należy pamiętać o swoim bezpieczeństwie, czyli absolutnie nie decydować się ani nie godzić na seks bez użycia prezerwatywy! Zanim dojdzie do zbliżenia, lepiej jest dać sobie szansę na wcześniejsze poznanie siebie, wzajemne zrozumienie swoich emocji w różnych sytuacjach. Dobrze jest zbudować wzajemne zaufanie i bezpieczeństwo zanim zdecydujemy się na skonsumowanie znajomości. Czas na seks przyjdzie sam. Używajmy prezerwatyw. By seks kojarzył się z przyjemnością, nie z ryzykiem, aby nie strzelić sobie HIV-a do własnej bramki…
Autor: Radosław Jerzy Utnik