Warning: Creating default object from empty value in /plugins/system/nonumberelements/helpers/parameters.php on line 129
 Bierne palenie szkodzi ciężarnym kobietom - Męskim okiem - Kochanek
Bierne palenie szkodzi ciężarnym kobietom
poniedziałek, 12 marca 2012 10:34

Zdrowie kobiet w ciąży i niemowląt uległo poprawie po tym, jak wprowadzono zakaz palenia w miejscach publicznych w Szkocji, wskazują badania.

 

Liczba przedwczesnych porodów spadła o ponad 10%, a odsetek dzieci urodzonych z niską wagą obniżył się o 5%, po tym jak prawo weszło w życie w 2006 roku – dowodzą naukowcy z Uniwersytetu w Glasgow.

„Istnieje coraz więcej dowodów na to, że ograniczenia prawne związane z tytoniem, mają pozytywny wpływ na zdrowie”, mówią badacze.

W swoich analizach uwzględnili dane dotyczące wszystkich dzieci urodzonych w szkockich szpitalach położniczych między styczniem 1996, a grudniem 2009 roku. Odkryli, że w wyniku zakazu, liczba palących matek spadła. Wcześniej było ich 25,4%, później 18,8%.
Ograniczenie przedwczesnych urodzeń i liczby noworodków z niską masą urodzeniową nastąpiło zarówno u matek, które paliły jak i u tych, które nie paliły nigdy. To wskazuje, jak duży wpływ ma bierne palenie.

K.P./livescience.com/fot.: visualphotos