Warning: Creating default object from empty value in /plugins/system/nonumberelements/helpers/parameters.php on line 129
 Brak snu obniża libido - Męskim okiem - Kochanek
Brak snu obniża libido
czwartek, 14 czerwca 2012 07:53

Dla wielu kobiet brak zainteresowania w sypialni ze strony męża-pracoholika stanowi problem. Teraz jednak naukowcy podsuwają panom niezłą wymówkę.

Badania pokazały, że mężczyźni, którzy nie dosypiają mają znacznie niższy poziom testosteronu, co skutkuje brakiem popędu płciowego. Według naukowców z Uniwersytetu w Chicago u sypiających krócej niż 5 godzin na dobę przez tydzień lub dłużej, stężenie hormonu spada bardzo drastycznie i jest takie jak u panów o 15 lat starszych.

 


Eksperci twierdzą, że obniżony poziom hormonu może przynieść szereg negatywnych konsekwencji u młodych mężczyzn. Oprócz zredukowanego libido, potencjalne skutki braku snu to też problemy z budowaniem masy mięśniowej, gęstością kości, a w rezultacie niski poziom energii, słaba koncentracja i zmęczenie.
Niski poziom testosteronu zwiększa ryzyko wystąpienia zespołu metabolicznego, a przez to chorób serca, udaru mózgu i cukrzycy typu 2.


Ostatnie wyniki są kolejnym przyczynkiem do rosnącej liczby dowodów, wskazujących, że brak snu wywiera trwały wpływ na poziom hormonów. „Wraz z postępem badań, krótki czas trwania snu i niską jego jakość, coraz częściej uznaje się za czynniki zaburzające gospodarkę hormonalną”, mówi profesor Eve Van Cauter.
Poziom testosteronu spada u mężczyzn wraz z wiekiem naturalnie o 1-2% w rocznie. Ale ostatnie testy na grupie 10 zdrowych, szczupłych, młodych mężczyzn pokazały, że brak odpowiedniego odpoczynku może prowadzić do obniżenia ilości hormonu nawet o 10-15%.

K.P./telegraph.co.uk