Warning: Creating default object from empty value in /plugins/system/nonumberelements/helpers/parameters.php on line 129
 Czy randki online są skuteczne? - Męskim okiem - Kochanek
Czy randki online są skuteczne?
czwartek, 09 lutego 2012 13:45

Wgląd w świat internetowych randek pokazuje, że sieć może być wspaniałym sposobem na poznawanie nowych ludzi – z pewnymi zastrzeżeniami.


W ciągu zaledwie 20 lat Internet stał się jednym z najbardziej popularnych miejsc, w których ludzie poznają swoich partnerów. Jak wykazały badania, według singli zdecydowanie najlepszym, co oferują serwisy randkowe jest dostęp do innych samotnych osób. Niestety nie ma jeszcze żadnych naukowych algorytmów, które pomogłyby znaleźć najlepiej pasującą do nas osobę, drugą połówkę. Wśród minusów jest również to, że profile online dają zazwyczaj niekompletny obraz człowieka, a zasypywanych ofertami internautów często ogarnia rezygnacja i zwątpienie.

 


„Fakt, że istnieją randki online jest dobrodziejstwem dla singli i doskonałym sposobem, by poznać potencjalnych partnerów”, mówi Eli Finkel, psycholog z Northwestern University w Chicago.

 

Od swatek po wścibskie babcie – miłość miała swoich pośredników na długo przed erą Internetu. Dlatego Finkel i jego koledzy zastanawiali się, czy randki online to po prostu nowa forma dawnej tendencji.

Odpowiedź na pytanie okazała się nader trudna, bo niestety nie istnieją żadne badania dotyczące tego jak najlepiej dopasowywać do siebie ludzi. Algorytmy, z których korzystają firmy, by kojarzyć swoich klientów są pilnie strzeżoną tajemnicą. W związku z tym, choć niektóre serwisy twierdzą, że ich metody są naukowo udowodnione jako skuteczne, niezależni eksperci nie mają dostępu do danych, którym mogliby się przyjrzeć.

 

Badania Finkiel na temat szybkich randek pokazują, że w bezpośrednim kontakcie ludzie niemal natychmiast są w stanie powiedzieć, czy druga osoba wydaje im się atrakcyjna czy nie. Niestety ta prawidłowość nie działa online.
Co więcej, nadmierne przeglądanie profili może być szkodliwe. Dowiedziono bowiem, że posiadanie zbyt wielu możliwości paraliżuje zdolność eliminacji i wyboru.

 

By w pełni skorzystać z szans, jakie daje sieć, naukowcy radzą niewiele czasu poświęcać na przeglądanie kont innych użytkowników, a więcej na spotkania, podczas których od razu można zweryfikować swoje preferencje.
K.P./discovery.com