Warning: Creating default object from empty value in /plugins/system/nonumberelements/helpers/parameters.php on line 129
 Dlaczego się całujemy? - Męskim okiem - Kochanek
Dlaczego się całujemy?
środa, 13 czerwca 2012 14:41

Najprostsza z możliwych odpowiedzi to ta, że całowanie jest przyjemne. Ale naukowcom takie wyjaśnienie nie wystarcza, dlatego postanowili rzetelniej zgłębić temat.


Podstawową kwestią jest, czy całowanie jest zachowaniem instynktownym, czy wyuczonym.
Niektórzy twierdzą, że nasi odlegli przodkowie nabyli tę umiejętność. Początkowo matki przeżuwały pokarm i podawały go ustami swoim malutkim dzieciom. Później, gdy maluchom wyrżnęły się już zęby, opiekunki prawdopodobnie nadal dotykały ustami ich policzków, pocieszając je w ten sposób.

 


Argumentem przemawiającym za tezą, że całowania nauczyliśmy się jest też fakt, że nie wszyscy ludzie się całują. Niektóre plemiona na świecie w ogóle nie znają takiej pieszczoty. Około 10% naszej populacji nigdy jej nie doświadczyło.


Ale przeciwnicy tej teorii uważają, że za całą kwestią stoi instynkt. Podobne zachowania można bowiem zaobserwować w świecie zwierząt, np. wśród szympansów bonobo.


Obecnie najbardziej popularna i powszechnie akceptowana koncepcja to ta, że całujemy się, bo w ten sposób sprawdzamy potencjalnego partnera. Kiedy zbliżamy się do siebie, uaktywniają się nasze feromony, wymieniając informacje biologiczne decydujące o tym, jak silne będzie potomstwo zrodzone ze związku danej kobiety z danym mężczyzną. Panie podświadomie wolą zapach tych panów, których geny kodujące białka układu immunologicznego, różnią się od ich własnych. Takie połączenie bowiem daje nadzieję na potomstwo z większą odpornością i większą szansą na przetrwanie.
K.P./lifeslittlemysteries.com