Warning: Creating default object from empty value in /plugins/system/nonumberelements/helpers/parameters.php on line 129
 Skaner miłości - Męskim okiem - Kochanek
Skaner miłości
poniedziałek, 12 marca 2012 10:12

W początkowej fazie zakochania możesz ukryć swój stan przed rodziną i znajomymi, ale neurolog odkryje prawdę. Poprzez wykresy aktywności mózgu z funkcjonalnego magnetycznego rezonansu jądrowego, naukowcy potrafią dostrzec charakterystyczne zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym, gdy badany patrzy na zdjęcie ukochanej osoby.

 

Ale najnowsze ustalenia dowodzą, że badacze mogą o wiele więcej. Są zdolni określić, jakie będą losy waszego związku. Odczytują to, uważnie śledząc zapisy aktywności mózgu, które nieco różnią się w przypadku każdego zakochanego.

Kilka lat temu Xiaomeng Xu, obecnie adiunkt na Brown University School of Medicine i jej koledzy przeprowadzili eksperyment. Wykonano skany mózgu wśród osiemnastu osób – kobiet i mężczyzn, którzy twierdzili, że są we wczesnej fazie zakochania. Wszyscy uczestnicy badania wyraźnie zareagowali, patrząc na zdjęcia ukochanych. Aktywność poszczególnych obszarów ich umysłów była niezaprzeczalna, ale dało się zauważyć subtelne różnice. Gdy po półtora roku postanowiono uzupełnić badania, odkryto bardzo silną korelację między pewnymi cechami z pierwotnych skanów a przebiegiem ich związków.

Zespół naukowców opublikował szczegółowe wyniki i analizy eksperymentu na początku 2010 roku. Obecnie, po dwóch latach, ponownie skontaktowano się z dwunastoma spośród dawnych uczestników badania. Połowa z nich wciąż jest związana z partnerami, w których była zakochana na początku. Pozostałe 6 osób zakończyło swoje relacje. Porównanie pierwszych skanów obu grup pokazało, że istnieją niewielkie, ale wyraźne różnice w aktywności mózgów jednej i drugiej połowy badanych.
K.P./lifeslittlemysteries.com/fot.: kadr z filmu "I Love You, Man"