Warning: Creating default object from empty value in /plugins/system/nonumberelements/helpers/parameters.php on line 129
 Uważaj na przyjaciółkę! - Męskim okiem - Kochanek
Uważaj na przyjaciółkę!
środa, 09 maja 2012 13:14

Czy kobieta i mężczyzna mogą być „tylko przyjaciółmi”? Nowe badania sugerują, że tak, chociaż panowie wykazują większe seksualne zainteresowanie swoimi bliskimi koleżankami niż one nimi. Co więcej, mężczyźni często sądzą, że pociągają erotycznie swoje przyjaciółki o wiele bardziej niż to ma miejsce w rzeczywistości.

 


„Przyjaźń jest ciekawym obszarem do badania, ponieważ nie niesie oczywistych walorów reprodukcyjnych”, podkreśla April Bleske-Rechek, psycholożka na Uniwersytecie Wisconsin w Eau Claire.


Psychologowie ewolucyjni często koncentrują się na relacjach seksualnych i rodzinnych, zakładając, że człowiek ewoluował do przekazywania swoich genów następnemu pokoleniu. Ale znajomych nie łączą  więzy krwi ani wspólne potomstwo, a jednak pomagają sobie nawzajem.
Bleske-Rechek i jej koledzy badali kwestię atrakcyjności seksualnej wśród niemal 300 par heteroseksualnych przyjaciół przeciwnej płci. Uczestnicy odpowiadali oddzielnie na pytania ankiety dotyczące zarówno przyjaźni jak i wzajemnej fascynacji.


Okazało się, że panów o wiele bardziej pociągały ich przyjaciółki, niż oni je. Interesujące jest też, że mężczyźni w związkach tak samo jak mężczyźni wolni, uznawali swoje koleżanki za atrakcyjne i byli chętni umówić się z nimi na randkę.


Ale, gdy respondentów poproszono o ewaluację atrakcyjności seksualnej w przyjaźni, w większości przypadków wskazywano, że jest ona problemem, a nie zaletą.

K.P./livescience.com