Warning: Creating default object from empty value in /plugins/system/nonumberelements/helpers/parameters.php on line 129
 W świecie kurtyzan - Kochanek
W świecie kurtyzan
środa, 03 sierpnia 2011 15:14

Kobiety do towarzystwa pojawiły się  już w starożytności.  Początkowo nazywano je jednak prostytutkami i nadawano różne terminy oznaczające klasy, do jakich należały.

 

Termin „kurtyzany” pojawił się około XVI wieku i początkowo określał kobiety przebywające na dworze papieskim. W tym okresie bowiem papieże nie przestrzegali zbyt mocno nakazów celibatu. Stopniowo określenie to upowszechniło się i „prostytutkę wyższej klasy” nazwano kurtyzaną.

Kurtyzany wszędzie, gdzie się pojawiały tworzyły swego rodzaju odrębny półświatek. Przyciągały one swoją niejednoznacznością i pewną tajemnica. Nie były zwykłymi prostytutkami ani kochankami jednego konkretnego mężczyzny.  Podobnie jednak jak prostytutki pobierały one pieniądze za usługi seksualne. Nie obsługiwały jednak każdego, kto sobie tego życzył. Starannie dobierały sobie mężczyzn, którym usługiwały życząc sobie w zamian stosownej opłaty, niekiedy bardzo dużej.

Kurtyzany ofiarowały nie tylko przygody erotyczne, były tez paniami do towarzystwa. Cenione były zwłaszcza te piękne o   nieskazitelnej cerze, drobnych dłoniach, jasnej skórze i głębokim spojrzeniu, którym uwodziły swoich kochanków.  Nie wszystkie jednak takie były. Niektóre uważano wręcz za nieładne, a mimo tego robiły one karierę. Wystarczyło bowiem posiadać coś wyjątkowego – niesamowity zapach, piękne piersi czy dołeczki w policzkach, by zostać dostrzeżoną. Jeżeli do niebanalnej fizyczności dołączało miłe usposobienie kariera była niemal pewna. Sama uroda jednak nie wystarczała. Choć pozwalała zwrócić na siebie uwagę kochanka to jednak nie dawała możliwości zatrzymania go na dłużej. Tu liczyła się także inteligencja, niebanalny dowcip i odwaga. Odwaga odnosiła się do pewnej otwartości na eksperymentowanie z modą, stanowienie nowych trendów i wychodzenie poza uznane dotąd zasady.

Kurtyzany w XVIII wieku zyskiwały sławę wszędzie tam, gdzie się pokazywały. Ludzie przyglądali się im z zaciekawieniem i pewnego rodzaju ubóstwieniem. Z pewnością powodem tak niezwykłego zainteresowania była aura otaczająca kurtyzany. Pokazywałaby się one zawsze w najlepszych strojach i pięknej biżuterii, mieszkały w bogato urządzonych domach i wciąż obdarowywane były nowymi prezentami. Dodatkowo potrafiły zdobyć zainteresowanie najbardziej cenionych mężczyzn, także królów i książąt. To wszystko nadawało im pewnej magii. Kurtyzany łączyły elegancję i kobiecość z odrobiną pikanterii nadającej im pożądanego smaku.

Związek z taką kobietą nie był czymś złym, wręcz przeciwnie, głośne mówienie o takim związku pomagało w interesach. Jednak aby utrzymać pożądany rozgłos i pozycję mężczyzna musiał za usługi kurtyzany sporo zapłacić.

mar/fot.: Marketa Uhlirova/photo.net