Warning: Creating default object from empty value in /plugins/system/nonumberelements/helpers/parameters.php on line 129
 Pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzny - Time4sex - Kochanek
Pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzny
środa, 13 czerwca 2012 14:22

Naukowcy są o krok od opracowania pigułki antykoncepcyjnej dla mężczyzn, bo właśnie zidentyfikowali nowy gen, kluczowy dla produkcji zdrowej spermy.


Badacze zidentyfikowali gen Katnal 1, kontrolujący końcowe etapy rozwoju plemników. Zablokowany, może prowadzić do czasowej niepłodności.


Najnowsze odkrycie, według naukowców z Centrum Zdrowia Reprodukcyjnego w Edynburgu, zrewolucjonizuje rozwój medycyny. Ewentualna pigułka zahamuje bowiem produkcję aktywnego nasienia, nie powodując trwałych uszkodzeń.

 


Doktor Lee Smith mówi, że w przypadku blokady genu jądra nadal produkują plemniki, tylko uwalniają je w formie niedojrzałej. „Ważne, że skutki takiego leku byłyby odwracalne, bo Katnal 1 wpływa tylko na plemniki w późniejszych stadiach rozwoju, więc nie zakłóca wczesnych etapów i ogólnej zdolności do produkcji spermy”, podkreśla naukowiec.


Tymczasem doktor Allan Pacey, starszy wykładowca andrologii na Uniwersytecie w Sheffield zauważa, że ekscytujące nowe odkrycie grupy z Edynburga może okazać się przełomem nie tylko w przypadku męskiej antykoncepcji, ale też pomóc wyjaśnić, dlaczego niektórzy panowie są tylko częściowo płodni.
K.P./telegraph.co.uk