Warning: Creating default object from empty value in /plugins/system/nonumberelements/helpers/parameters.php on line 129
 Seks, fizjologia i emocje - Kochanek
Seks, fizjologia i emocje
środa, 03 sierpnia 2011 16:10

Udane życie seksualne daje zadowolenie, radość, uczucie spełnienia, podnosi samoocenę i atrakcyjność. Zbliża partnerów, cementuje związek, a do tego jest przyjemnym urozmaiceniem codziennej rutyny. Co zrobić, aby było satysfakcjonujące dla obojga?


Życie seksualne nie jest łatwym tematem do rozmowy. A przecież jest jednym z najważniejszych aspektów życia intymnego, relacji z partnerem i stosunków w związku. Seksuolodzy podkreślają, że pary zadowolone ze swojej sfery intymnej mają do siebie większe zaufanie, mogą na sobie bardziej polegać, ale też łatwiej razem radzą sobie z problemami. Udany seks to nie tylko fizyczne zadowolenie, to też poczucie bliskości i intymności między dwiema osobami, spełnienie, akceptacja swoich wad i świadomość, że jest się atrakcyjnym i ważnym dla partnera. Według badań aż 60% osób aktywnych seksualnie deklaruje, że życie seksualne jest dla nich ważne, a seks jest wyrazem i środkiem wyrażania emocji. W takich związkach jest więcej czułości i radości z bycia razem. Co więcej - od jakości życia intymnego zależy nie tylko postrzeganie własnej seksualności, ale ma ono ogromny wpływ na relacje z otoczeniem.

Udane życie seksualne to spore wyzwanie. Bo jak znaleźć złoty środek, kiedy spotykają się dwie osoby o różnych temperamentach, upodobaniach, fantazjach, ale też przyzwyczajeniach wyniesionych z poprzednich znajomości. W związkach o długim stażu dużym zagrożeniem jest wkradająca się rutyna, przyzwyczajenie, zmęczenie, stres, brak nowych bodźców, spadek atrakcyjności partnera. Wiele osób ma zahamowania, boi się realizacji własnych potrzeb. Gorzej, jeśli to partner ma oczekiwania, których ta druga osoba nie jest w stanie spełnić. To wszystko rodzi frustrację, poczucie niespełnienia, odrzucenia i dodatkowo pogłębia już istniejące problemy. Zdarzają się także osoby, które nie zdają sobie sprawy, że życie seksualne może przynieść wiele satysfakcji, a niewielkie zmiany pozwalają czerpać z niego wiele radości i przyjemności. Jak temu przeciwdziałać, jak sprawić, aby życie seksualne dawało zadowolenie?

domzdrowia.pl